Blat dębowy
artykuły

Blat dębowy przykładem na wyjątkowość gatunku drewna

Nie ma chyba wśród rodzimy gatunków bardziej rozpoznawalnego drzewa, jak dąb. Trudno powiedzieć, czy idzie za tym popularność. Bo, co by nie mówić, są to jednak dwie różne rzeczywistości. Niemniej, jeżeli planujemy umieścić w naszych domach coś solidnego, trwałego, a przy tym dostojnego, to niewątpliwie będzie to dobry wybór. Zatem również blat dębowy, jeżeli planujemy go w kuchni, łazience lub w każdym innym pomieszczeniu – spełni swoją rolę. Bez problemu będzie konkurował z najtwardszymi rodzajami blatów. Czy będą to kamienne, czy inne – dąb posiada tak dużo dodatkowych atutów, że warto brać go pod uwagę. A czy ma wady? Można by pół żartem, pół serio odpowiedzieć – a któż z nas ich nie ma.

Blat dębowy, czyli gatunek drewna z górnej półki

Niemniej warto mieć na uwadze, że zwracając uwagę na blat dębowy, prawdę mówiąc mówimy tym samym o meblach z tego gatunku drewna. Dla nikogo nie będzie tajemnicą, ze dąb, to jednak górna półka. Przynajmniej na rodzimym rynku. Mogą z nim konkurować tylko egzotyczne drzewa. Nie sposób więc ukryć, że jego wybór, wiąże się również z wyższą ceną. Nie sposób tego ukrywać, ponieważ nawet jeżeli roztoczymy przed potencjalnym kupcem wszystkie chwilami naprawdę wysokiej jakości zalety, na końcu będzie trzeba powiedzieć, że jakość, to również odpowiednia cena. Owszem, jeżeli zdecydujemy się na dębowe biurko, to z jednej strony będziemy mieli poczucie, że w domu mamy niemalże dzieło sztuki. Z drugiej strony – koszt takiego rozwiązania zapewne nas nie zaskoczy.

Blat dębowy, czyli najlepsze rozwiązanie do łazienki i kuchni

Zwracamy jednak uwagę na blat dębowy, bo wykorzystany w kuchni, czy łazience, będzie najlepszym rozwiązaniem. Właśnie ze względu na jego twardość, odporność na wodę, jak i zmiany temperatury w tych pomieszczeniach. Jednocześnie ani się nie odkształca, ani nie wypacza. Nie musimy się więc martwić, że jego kształt ulegnie z czasem zmianie. Moglibyśmy tak myśleć w przypadku innych gatunków drewna, ale dąb gwarantuje nam tutaj rzetelną trwałość, czy też, jak mówi się w literaturze, długowieczność. I nie ma w tym żadnej przesady. Prawdę mówiąc, decydując się na ten gatunek drewna, możemy być pewni, że bez problemu będą z niego korzystać następne pokolenia. Nie ma w tym stwierdzeniu ani krzty przesady.

Inwestycja, której wartość rośnie z każdym rokiem

Jest jeszcze coś, na co warto zwrócić uwagę. Jeżeli przejrzymy aukcje z meblami, zauważymy, że im starszy mebel z dębu, tym droższy. Dlaczego? Dlatego, że z czasem ten gatunek szlachetnieje. Zatem decyzja o posiadaniu mebli dębowych, to w pewnym sensie inwestycja, która nie tylko, że mogłaby się zwrócić, to jeszcze jej wartość będzie wyższa niż w chwili zakupu.