urlop
artykuły

Czy turyści kochają uzdrowiska? Nowe, turystyczne destynacje Polaków.

Choć wydaje się, że sezon urlopowy dobiega końca to wielu Polaków dopiero teraz wybiera się na wypoczynek. W dobie pandemii i rosnącej czwartej fali koronawirusa, wyjazdy zagraniczne nie są tak pewne i bezpieczne, jak przed pandemią. Polacy coraz częściej doceniają turystykę, wybierając wycieczki i wspinaczki po pasmach górskich nie tylko dla amatorów, ale także dla zaawansowanych turystów. Otworem stoją Tatry, Bieszczady, Góry Stołowe, Świętokrzyskie czy Beskid Śląski. Dużym zainteresowaniem cieszy się również wybrzeże Bałtyku czy Warmia i Mazury. Jak się okazuje, oprócz typowych kierunków, coraz większą popularnością cieszą się uzdrowiska, jako miejsce wypoczynku, które wybierają również młodzi Polacy.

Jak polska branża turystyczna radzi sobie z potrzebami Polaków, nie tylko w okresie letnim? Instytut LB Medical we współpracy z Agencją Badawczą SW Research przeprowadził badanie „Turystyczne destynacje w czasie pandemii. Gdzie Polacy spędzają urlop?”*.

urlop infografika

Urlop w Polsce – Bałtyk, miasta, uzdrowiska

W tym roku większość Polaków (62 proc.) spędziła urlop wypoczynkowy w kraju. Najwięcej osób do 24 r.ż. (76 proc.) spędziło wakacje w Polsce. Największą popularnością wśród polskich destynacji wakacyjnych cieszy się Bałtyk i wybrzeże, gdzie wybrał się niemal co drugi ankietowany (42 proc.). Pojezierza uplasowały się na drugim miejscu (32 proc.), odpoczywał tutaj co trzeci Polak spędzający urlop w kraju, zaś w góry wyjechało 30 proc. respondentów. Polacy w wieku do 24 lat najchętniej wybierali polskie miasta (45 proc.), jeziora (39 proc.) czy góry (36 proc.). Niemal co trzeci z Polaków (29 proc.) deklaruje, że kiedykolwiek skorzystał z wypoczynku w uzdrowisku lub sanatorium. Najczęściej są to osoby powyżej 50 roku życia (39 proc.). Wśród najczęściej odwiedzanych znalazły się: Ciechocinek (16 proc.), Kołobrzeg (15 proc.), Krynica Zdrój (9 proc.) oraz Ustroń (9 proc.). Widoczny jest rosnący trend wśród coraz młodszej grupy wiekowej, która wybiera miejsca nie tylko dedykowane rekreacji, ale też zabiegom uzdrowiskowym i spa.

Nic dziwnego, że tak dużo Polaków spędziło w tym roku urlop w kraju. Sytuacja pandemiczna postępuje szybko, zmieniają się możliwości i nastroje, jednak obawy przed kwarantannami, zachorowaniem, zwłaszcza w obcym miejscu, skłaniają nas do pozostania w kraju. Jedna trzecia Polaków, w ciągu ostatnich lat, wypoczywała w sanatorium lub uzdrowisku. Cieszy nas to, że nie tylko osoby starsze skorzystały z możliwości turystycznych tych miejsc. Dostrzegamy tę potrzebę, widzimy to po ilości turystów przybywających do naszego „Uzdrowiska Ustroń”. To skłoniło nas do rozbudowy infrastruktury i poszerzenia oferty również dla osób młodych, całych rodzin, które cenią sobie wypoczynek połączony z zabiegami polepszającymi kondycję zdrowotną.zauważa Wojciech Budzowski, Prezes „Uzdrowiska Ustroń”.

Zagraniczne wakacje w czasach COVID

Urlop za granicą spędziło zaledwie 8 proc. Polaków. Jakie zagraniczne destynacje najchętniej odwiedzali Polacy? Najczęściej wybieraliśmy kraje morza Śródziemnego, czyli Grecję (16 proc.), Chorwację (15 proc.) i Hiszpanię (12 proc). Większość Polaków (65 proc.) zdecydowało się na urlop w Polsce ze względu na sytuację pandemiczną, ale tylko dla 35 proc. był to czynnik decydujący. Niemal identyczny odsetek respondentów (64 proc.) potwierdza, że na skutek sytuacji związanej z pandemią COVID-19 większość ich bliskich i znajomych zrezygnowała z zagranicznych podróży i zdecydowała się na urlop w Polsce.

Jak wynika z naszych badań, coraz większą popularnością cieszą się miejscowości uzdrowiskowe, również wśród młodszych niż dotąd grup. Decyduje o tym kilka czynników: infrastruktura, która pozwala na rekreację i równocześnie odnowę biologiczną, zabiegi zdrowotne. Temat dbałości o zdrowie, zwłaszcza od początku pandemii COVID-19 jest komunikowany w każdych mediach, właściwie bez przerwy. Choć dostęp do profilaktyki w szczycie zachorowań był znacznie ograniczony, nie oznacza to, że Polacy zrezygnowali z niej zupełnie. Nigdy wcześniej w mediach nie mówiono o zdrowiu tak wiele. Dotąd były to zazwyczaj komunikaty, które dotyczyły ciężkich chorób, akcji charytatywnych i to one przebijały się w mediach do świadomości Polaków. Dodatkowo COVID-19 sprawił, że wybieraliśmy częściej destynacje w Polsce. Dziś mamy do czynienia ze wzmocnieniem komunikacji na temat profilaktyki, która ma nas chronić przed zachorowaniami. Efektem jest to, że coraz młodsi Polacy biorą sobie to do serca, wyjeżdżając na urlopy do miejscowości uzdrowiskowych, gdzie oprócz aktywnej rekreacji, mogą doświadczyć rehabilitacji, zabiegów zdrowotnych wykonywanych prze profesjonalistów.” – Marta Domańska, ekspertka Instytutu LB Medical.

Wypoczynek na łonie natury

Ponad połowa Polaków (52 proc.) najchętniej wybiera kontakt z naturą, czyli wszelkiego rodzaju spacery, wycieczki, podziwianie krajobrazów. Nieznacznie mniej respondentów woli zwiedzanie miast i zabytków (40 proc.). Trzeci w kolejności wskazywany był wypoczynek z rodziną (35 proc.), najczęstszy wśród 35-49 latków. Zyskująca coraz bardziej forma wypoczynku na wakacjach to korzystanie z zabiegów pielęgnacyjnych i zdrowotnych, z której korzysta 9 proc. Polaków. Nie jest to duża liczba, ale ten trend rośnie. Ponad połowa badanych (54 proc.) jest zdania, że istniejące w Polsce miejsca turystyczne, w których można jednocześnie wypocząć i korzystać z zabiegów poprawiających kondycję zdrowia są zbyt słabo rozwinięte. Jest potrzeba rozbudowy infrastruktury, która będzie spełniać potrzeby Polaków.

Urlop to bardzo dobry czas by zadbać o siebie. W czasie urlopu pamiętajmy o odpoczynku dla ciała i dla umysłu. Dobrze jest odłożyć laptop, komputer czy telefon na kilka dni i odciążyć głowę. Zadbajmy też o ciało. Nie zawsze bierny wypoczynek jest odpowiedni, ale na pewno zabiegi fizjoterapeutyczne  i odpowiednio dobrana aktywność ,  są wskazane. Fakt, że tylko 9 proc. Polaków z nich korzysta przejawia się później w bólach kręgosłupa, stawów, powikłaniach ze strony układu krążenia, u dużej części społeczeństwa. Rozważając taką formę wypoczynku warto pamiętać o uzdrowiskach, które oferują szeroki wachlarz nie tylko zabiegów leczniczych i pielęgnacyjnych  ale także naukę  zachowań prozdrowotnych, jakimi między innymi jest większa aktywność fizyczna oraz profilaktyka np. poprzez możliwość wykonania badań diagnostycznych. To miejsca, których właściwości biorą się z natury, więc warto z nich korzystać. Cieszy nas fakt, że z roku na rok coraz więcej młodych osób spędza urlop i odpoczywa w polskich uzdrowiskach bo to wskazuje na to, że zmienia się myślenie o zdrowiu i coraz więcej osób dostrzega ogromną rolę profilaktyki zdrowia.” – Adam Rybicki Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Medyczny „Uzdrowiska Ustroń”.

Wyzwanie dla polskiej turystyki

Pandemia istotnie wpłynęła na redukcję oferty turystycznej w Polsce. Zdaniem większości respondentów (68 proc.) sytuacja związana z pandemią (lockdown, obostrzenia, izolacja itd.) spowodowała, że wiele miejsc turystycznych musiało zakończyć działalność lub znacząco ją ograniczyć. W tym samym czasie wzrosła liczba turystów spędzających urlop w Polsce. Ponad połowa (67 proc.) respondentów zauważa, że obecnie prawie wszystkie turystyczne miejsca są bardziej przeładowane turystami niż przed pandemią. Polska potrzebuje rozbudowy oferty turystycznej –  7 na 10 respondentów (72 proc.) uważa, że w Polsce potrzebny jest rozwój nowych miejsc turystycznych. Niewiele więcej Polaków (73 proc.) jest przekonanych, że nowopowstałe lub zmodernizowane miejsca turystyczne powinny oferować wypoczynek połączony z zabiegami poprawiających stan zdrowia. Miejsca te powinny przede wszystkim oferować zabiegi w postaci ćwiczeń rehabilitacyjnych – uważa prawie połowa badanych (47 proc.). Z masaży rehabilitacyjnych, i nie tylko, chętnie skorzystałoby 41 proc. Polaków, w tym aż 48 proc. osób do 24 roku życia.

Pandemia zweryfikowała plany wielu Polaków, którzy spędzając wakacje w Polsce, zaczęli bardziej interesować się tym, co mamy do zaoferowania. To sprawia, że Ustroń przyciąga coraz więcej turystów, którzy chcą wypocząć, spędzić czas na łonie natury, ale także tych, którzy chcą skorzystać z uroków Miasta Ustroń. Miasto i okolice oferuje wiele atrakcji, dzięki którym czas miło spędzą osoby starsze, rodziny z dziećmi, a także szukający wrażeń młodzi. Rozbudowana infrastruktura i okoliczności przyrody sprawiają, że w naszym regionie można aktywnie i zdrowo spędzać czas. Polacy oczekują rozbudowy oferty turystycznej, dlatego też wychodzimy tym potrzebom naprzeciw. Inwestycje w polskie uzdrowiska stawiają ponad wszystko jakość i komfort naszych gości i pacjentów. Kilka tygodni temu ogłoszono plany rozbudowy infrastruktury „Uzdrowiska Ustroń”. Już teraz miasto cieszy się dużą popularnością. Chętnych na wypoczynek jest więcej, niż miejsc. Cieszę się, że współpraca miasta z uzdrowiskiem jest bardzo owocna. To oznacza nie tylko więcej turystów, ale również więcej miejsc pracy i większy prestiż dla naszego pięknego miasta” –  Przemysław Korcz, Burmistrz Miasta Ustroń.

 


*Badanie „Turystyczne destynacje w czasie pandemii. Gdzie spędzają urlop Polacy?” zostało zrealizowane w dniach 17-18.08.21 przez agencję SW Research w dniach techniką CAWI, na reprezentatywnej próbie n=1003 dorosłych Polaków.