artykuły

Drewniane panele ścienne, czyli bogaty spadek po boazerii

Do niedawna myśląc o standardzie mieszkania, myślało się o drewnie (wersja wyrafinowana) lub płytkach na podłodze (wersja praktyczna) i można było powiedzieć, że te dwa modele ze sobą konkurowały o zainteresowanie odbiorców/konsumentów. Od pewnego czasu pewien rodzaj, wydawałoby się, ekscentryzmu poszedł krok dalej, a jego przejawem są drewniane panele ścienne. Tym bardziej, że jeszcze do niedawna były one kojarzone z modą na boazerie, które zdominowały wyobraźnie wielu osób pod koniec XX wieku. I nawet jeżeli jej różne formy wykonania różniły się między sobą i można było z dużą pewnością stwierdzić, patrząc na zdjęcia, czy jest to boazeria z Londynu, czy z Warszawy, to dzisiaj pod tym względem nie odbiegają one od siebie. Można by powiedzieć, że świat jeszcze bardziej się skurczył i realizację paneli na ścianach zobaczymy wręcz identyczną w stolicy Anglii, jak i jej odpowiednika w Polsce.

Drewniane panele ścienne w dekoracyjnej odsłonie

Drewniane panele ścienne w dzisiejszej formie to jednak żaden rodzaj ekstrawagancji. Przeciwnie – raczej przejaw pewnego smaku, pomysłowości, na pewno oryginalności i umiejętności takiego planowania przestrzeni wokół, że wszystkie jej elementy stanowią spójną całość. Dlaczego tak jest? Wydaje się, że decydują o tym nieco czasy, w jakich żyjemy. Jeżeli przypomnimy sobie wspominaną boazerię i jej realizacje, to zobaczymy przed oczami pomieszczenia, obudowane deskami, zabierającymi sporo powierzchni użytkowej, za którymi gromadził się kurz i inne żyjątka. W przypadku paneli mamy do czynienia z czymś zgoła innym. W związku z tym, że ich charakter jest dekoracyjny, będą one montowane na wiele różnych sposobów.

Drewniane panele ścienne – bogaty wachlarz możliwości

Drewniane panele ścienne możemy ułożyć na ścianie w jednym, wąskim pasku, mogą one zająć część powierzchni ściany, niekoniecznie w pionowym układzie. Zdarzają się również rozwiązania poziome, jak i ukośne. Spotkamy się z różną kolorystyką, a nawet, możliwościami akustycznymi, tłumiącymi hałas, dobiegający z zewnątrz, jak i od sąsiadów. O ich zaletach niech świadczy fakt, że są wykorzystywane do montowania pierzei, wydzielających np. w kuchni osobną jadalnię. Innymi słowy, wracając do spostrzeżenia na temat współczesności, widać wyraźnie, że ich zastosowanie nawet jeżeli nie można nazwać uniwersalnym, to na pewno posiadającym bogatą paletę rozwiązań.

Wiele funkcjonalnych rozwiązań

Oczywiście nie o to chodzi, by przeciwstawiać je gustom wcześniejszych pokoleń. Nawet, jeżeli zwracaliśmy uwagę na fakt, że realizacje boazerii na zachodzie Europy różniły się od rodzimych, to jednak wszędzie w tym czasie obowiązywała pewna wrażliwość i estetyka. Obecnie widać wyraźnie, że rozwiązania, proponowane w formie wystroju wnętrz, posiadają wiele funkcjonalnych rozwiązań i nie ograniczają się do jednej roli.