Walentynki są obchodzone co roku 14 lutego. W Stanach Zjednoczonych i innych miejscach na świecie bliscy wymieniają się słodyczami, kwiatami i prezentami, a wszystko to w imię Świętego Walentego. Ale kim jest ten tajemniczy święty i skąd wzięły się te tradycje? Poznaj historię Walentynek, od starożytnego rzymskiego rytuału Luperkalii, który witał wiosnę, po zwyczaje rozdawania kart w wiktoriańskiej Anglii.
Historia Walentynek – i historia ich patrona – jest owiana tajemnicą. Wiemy, że luty od dawna obchodzony jest jako miesiąc romantyzmu, a dzień św. Ale kim był Święty Walenty i jak związał się z tym starożytnym rytem?
Legenda o Św. Walentym
Kościół katolicki uznaje co najmniej trzech różnych świętych o imionach Walentego lub Walentyna, z których wszyscy ponieśli śmierć męczeńską. Jedna z legend głosi, że Walenty był księdzem, który służył w Rzymie w trzecim wieku. Kiedy cesarz Klaudiusz II uznał, że samotni mężczyźni są lepszymi żołnierzami niż ci, którzy mają żony i rodziny, zakazał młodym mężczyznom małżeństwa. Walenty, zdając sobie sprawę z niesprawiedliwości dekretu, przeciwstawił się Klaudiuszowi i potajemnie kontynuował małżeństwa dla młodych kochanków. Kiedy wykryto czyny Walentego, Klaudiusz nakazał skazać go na śmierć. Jeszcze inni twierdzą, że to św. Walenty z Terni, biskup, był prawdziwym imiennikiem tego święta. On również został ścięty przez Klaudiusza II poza Rzymem.
Inne historie sugerują, że Walenty mógł zostać zabity za próbę pomocy chrześcijanom w ucieczce z surowych rzymskich więzień, gdzie często byli bici i torturowani. Według jednej z legend uwięziony Walenty faktycznie wysłał sobie pierwsze „walentynkowe” powitanie po tym, jak zakochał się w młodej dziewczynie – prawdopodobnie córce jego dozorcy – która odwiedziła go podczas porodu. Podobno przed śmiercią napisał do niej list podpisany „Od twojej walentynki”, wyrażenie, które jest nadal w użyciu. Chociaż prawda kryjąca się za legendami walentynkowymi jest niejasna, wszystkie historie podkreślają jego atrakcyjność jako sympatycznej, bohaterskiej i – co najważniejsze – romantycznej postaci. W średniowieczu, być może dzięki tej reputacji, Walenty stał się jednym z najpopularniejszych świętych w Anglii i Francji.
Jak widać tradycja Walentynek trwa w naszym życiu już bardzo długo. Warto więc 14 lutego najbliższej osobie zrobić odrobinę przyjemności składając jej ciepłe i