Wełna na sweter na tle dostępnych włóczek
Zanim przejdziemy do szczegółów i omówimy sobie, która wełna na sweter jest najlepsza, warto sobie mieć na uwadze pewien ważny szczegół. Wśród dostępnych włóczek, mamy te, które mają naturalne włókna pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz motki ze sztucznymi włóknami. Znajdziemy też takie, gdzie proporcje są mieszane, łączące naturalne włókna z syntetycznymi w rozmaitych relacjach. Należy zatem podkreślić, że jeżeli zależy nam na ciepłej odzieży, to będą nas interesować przede wszystkim włókna pochodzenia zwierzęcego. Wśród nich należałoby wymienić takie, jak wełna, alpaka, merynos, moher, kaszmir i angora.
Wełna na sweter, czy może akryl
Spotkamy się z opinią, że sztuczny akryl przypomina strukturą włókna wełny owczej. Owszem, tak jest, ale w żaden sposób nie da się porównać obu włóczek. Naturalne włókna posiadają właściwości grzewcze, termoregulacyjne oraz oddają wilgoć. Nie można tego powiedzieć o akrylu w żadnym aspekcie. Jedyną jego zaletą jest to, ze jest zdecydowanie tańszy, tak jak większość sztucznych włókien. Oczywiście może być tak, że wełna na sweter posiada domieszkę akrylu lub innego syntetyku. Jeżeli jest to około 20%, odzież może nawet na tym zyskać.
Ekstremalne warunki mają wpływ na jakość włókien
Warto jeszcze dodać, że wspomniane naturalne włóczki rzeczywiście zapewnią nam prawdziwe ,,ogrzewanie” zimą. Niektóre z nich, jak chociażby wełna z owiec merynosowych, zapewni nam chłodzenie latem, ze względu na jakość włókien. Owce te, żyjące w ekstremalnych warunkach, przez dziesiątki lat, dostosowały się do miejsc w jakich żyją. Dzięki czemu ten sam sweter będzie nas ogrzewał zimą, ale latem możemy się spodziewać, że ochroni nas przed przegrzaniem ciała.
Ostrożność i wrażliwość
Co do poszczególnych rodzajów wełny – posiadają one niemal identyczne właściwości. Często zwraca się uwagę, że wełna owcza dla osób, które mają wrażliwą skórę, może być gryząca. Zaleca się wtedy chociażby wełnę z alpaki, czy wspomnianej już merino. Ich włókna są zdecydowanie drobniejsze od owczych, a jednocześnie trwałe i mocne. Pamiętajmy również, że bez względu na który rodzaj wełny się zdecydujemy, powinniśmy uważać podczas prania (najlepiej robić to ręcznie) i suszenia (najlepiej robić to na płaskiej powierzchni).